Tältä sivulta löydät kesän aikana kirjoittamiani juttuja Kainaston kyläkeskuksella tapahtuneista asioista!

-Eeva Rinnekari, Kainaston kesätoimittaja 2026

Olen itse viettänyt paljon aikaa Kainastolla ja erityisesti kesäteatterin puolella ja olen tämänkin kesän näytelmässä Sinun vuorosi loistaa, joka kertoo Juha Tapion nuoruusvuosista Ylistarossa matkalla kuuluisuuteen. Täältä sivulta löydät kesän mittaan kokoamiani haastatteluja, tervetuloa!

Kajaalan perheen haastattelu 30.5.

Kainaston nuorisoseuralla vallitsee työntäyteinen, mutta rento tunnelma perjantai-iltapäivällä 29.5.2026 Kajaalan perheen valmistautuessa seuraavan päivän ylioppilasjuhliin.

Ylistarolainen ylioppilaan äiti Marja Kajaala kertoo, että Kainaston nuorisoseura on tuttu paikka: “Tämä on aina ollut olemassa, mutta en ole ikinä tajunnut olla täällä sisällä, kunnes tulimme tänne 50-vuotissyntymäpäiville.” Ylioppilaan isä Veli-Matti Kajaala toteaa, että siitä on nyt jo noin vuosi: “Otimme heti juhlien jälkeen puheeksi, että täällähän voisi pitää omat juhlat!” Marja varasi tilan ylioppilasjuhlia varten jo viime syksynä:

“Tämä on paikkana lämminhenkinen eikä avaruuden tunnetta tule liikaa tilan maalaishenkisyyden ansiosta.” Hän toteaa. Perhe kuvailee tilaa autenttiseksi maalaismiljööksi. “Tämä tuntuu kodikkaalta, mutta ei kuitenkaan siltä, että olisi tyhjää tilaa.” Nuorisoseuran hyvänä puolena on myös tilan erinomainen akustiikka. “Matalissa tiloissa tulee usein juhlien aikana kova meteli, mutta täällä varmasti juuri huonekorkeuskin tekee sen, että voi jutella, vaikka olisikin paljon väkeä.” Marja Kajaala ja Riina Setälä toteavat.

Lisäksi Kainaston nuorisoseura sijaitsee hyvällä paikalla tien varressa ja parkkipaikkoja löytyy riittävästi. Kapasiteetti on myös hyvä, sillä astiastoa riittää.

-Kirjoittanut Eeva Rinnekari

Kuvat: Eeva Rinnekari

Kuvat: Marja Kajaala

Keramiikkakurssilaisten haastattelu 4.6.

Kainaston kyläkeskuksen perimmäisestä huoneesta kuuluu puheen sorinaa. Petriina Alanko, Anni Latvala ja Susanna Ristilä ovat keramiikkakurssin konkareita, sillä he ovat käyneet siellä jo pitkään:

“Ollaan käyty täällä Annin kanssa nyt kolme vuotta melkein joka torstai!” Petriina Alanko kertoo. “Tää on henkireikä ja matalan kynnyksen kurssi eikä entuudestaan tarvitse olla mitään tietoa tai taitoa.” Alanko kertoo, että keramiikka tunnit kestävät yleensä kolme tuntia ja ajassa ehtii tehdä hyvin. Noin tuntien puolessa välissä he nauttivat yhdessä Kainaston nuorisoseuran tarjoamat kahvit.

Kirsti Lius on keramiikkakurssin opettaja ja häneltä saa tuntien aikana aina hyvin vinkkejä. Tilassa on myös valmiita malleja, Petriina kertoo: “Ollaan tehty ihan kaikkea seinäkelloista koriste-esineisiin ja käyttöesineisiin kuten kulhoihin.”

Keramiikkakurssilaisia on ollut parhaimmillaan yhteensä kaksitoista, mutta yleensä heitä on ollut n. kuusi. Tilaan mahtuisi parhaimmillaan jopa 20 kurssilaista: “Niin paljon kuin penkkejä löytyy”.

Kyläkeskukselta löytyy uuni, jonne keramiikkatyöt laitetaan, sekä puitteet myös dreijaamiseen eli savea voi muotoilla pyörivän alustan päällä. Kurssimaksuun sisältyy kaikki välineiden käyttö, kuten esimerkiksi lasitteet, joilla työt lasitetaan sekä töiden poltto keramiikka töille tarkoitetussa uunissa. Kurssilaiset kehuvat, että kurssi on edullinen puitteisiin nähden: “Kurssilaiset kustantavat itse oman saven ja tunnit ovat n. 9 euroa per kerta.” “Tämä on todella edullinen verrattuna muihin kursseihin esimerkiksi Seinäjoella.” Petriina Alanko toteaa.

Kesätauon jälkeen kurssit jatkuvat taas tavalliseen tapaan torstaisin. Kurssille ilmoittautumiset tapahtuvat Asko Istolahden (0440614440) kautta.

Kuvia kurssilaisten töistä:

-Kuvat Eeva Rinnekari

Valo kaartaa kylille tapahtuman haastattelu 8.6. 

Kainaston kyläkeskuksen edessä, aivan murukioskin kupeessa tapahtuu maanantaina aamupäivällä 8.6.

Valo kirjastoauto on parkkeerannut Kainaston kyläkeskuksen eteen, aivan Muru-jäätelökioskin kupeeseen. Lotta Leijonaksi pukeutuneen kirjastotoimen palvelupäällikön Tytti Koivumäen puvussa on kiinni pinssi, jossa lukee I <3 Kainasto. Koivumäki kertoo kirjasto- ja kulttuuritoimen tiimityöstä tapahtumaa suunnitellessa: “Kulttuuripalvelut hankkivat esiintyjät ja me olemme kirjastoautolla paikalla. Lisäksi kulttuuripalveluista on tarjolla sanataide sisältöä, meiltä tämä maskotti ja kirjallisuutta”.

-Kuvat: Eeva Rinnekari

Laura Buckman kulttuuritoimesta kertoo: “Valo kaartaa kylille oli meillä jo vähän aikaisemmin toiveissa ja nyt saatiin onnistumaan! Toivottavasti jatkossa jollain tavalla jatketaan. Tämä oli nyt ensimmäinen kokeilu.”

Kainasto valikoitui kiertueen ensimmäiseksi pysäkiksi, koska Buckmanin mukaan Kainastolla on niin aktiivista porukkaa, mikä oli erottunut edukseen.

Kulttuuritoimen sanataide -pisteellä on blackout poetry teemaista tekemistä. Ideana on hyödyntää poistokirjoja. “Kirjasta valitaan sattumanvaraisesti sanoja tai lauseita, jotka jollain tavalla puhuttelevat ja sitten ne korostetaan.” Buckman selventää.

Lisäksi paikalla vieraili trubaduuri Henri “Henkka” Peltola tyttärensä kanssa ja he soittivat musiikkia kyläkeskuksen edessä sijaitsevan suuren lehmuksen alla. Tunnelma oli lämminhenkinen.